Блог
lv посты методы и подходы

“Personalizējot psihoterapiju. Pacienta un viņa izvēļu novērtējums”. Grāmatu apskats

Psihoterapijas integratīvās pieejas apmācības programmas reflektante Jekaterina Miķelsone ir sagatavojusia recenziju par 5 ārzemju grāmatām - 2021. gadā izdotajām novitātēm par psihoterapiju. Šodien pievērsīsim uzmanību pirmajai no tām, ko ir rakstījuši autori, kas ir mūsdienu psihoterapijas integratīvās pieejas prominenti pārstāvji - virziena, kas ir šobrīd strauji attīstīstošs, ar ievērojamu empīrisku atbalstu un arvien lielāku atsaucību kolēģu vidū.

✔️ Grāmata “Personalizējot psihoterapiju. Pacienta un viņa izvēļu novērtējums” (“Personalizing psychotherapy: Assessing and accomodating pacienta preferences”, autors
J. C. Norcross un M. Cooper, 2021. American Psychological Association).

Vispirms vēlos pastāstīt mazliet vairāk par autoriem.

Džons Norkross ir Skrantonas universitātes profesors, klīnicists, vairāk nekā 400 publikāciju un 23 grāmatu autors, kura psihoterapijas definīcija mūsdienās ir viena no pamata un visbiežāk lietotajām (tostarp kā darba definīcija lielākajā daļā Baltijas Psihoterapijas Institūta studentu pētījumos). Dž.Norkrosss ir ievērojams integratīvās pieejas psihoterapijas pārstāvis un ir bijis Amerikas Psiholoģijas asociācijas (APA), Klīniskās psiholoģijas biedrības un Psihoterapijas integrācijas izpētes biedrības (SEPI) Psihoterapijas nodaļas prezidents.

Savukārt Miks Kūpers ir atzīta autoritāte konsultēšanas un psihoterapijas jomā, psihologs, publikāciju un grāmatu autors terapijas humānistiskajā, eksistenciālajā un relāciju pieejā. Aktīvi attīsta plurālistisku (integratīvu) pieeju psihoterapijā, ir Roehamptonas universitātes Sociālās un psiholoģiskās transformācijas centra (CREST) direktors.

Abi autori ir praktizējoši zinātnieki, kas dzīvo dažādos kontinentos, taču abus vieno vēlme "satikt klientus tur, kur viņi ir, un novērtēt pašu klientu iecienītākās metodes un darba veidus".

Jaunā grāmata ir veltīta psihoterapijas personalizēšanai atbilstoši klienta/pacienta vēlmēm. Faktiski mēs runājam par to, kā savā darbā ņemt vērā to cilvēku individuālās īpašības, kuri vēršas pēc palīdzības, viņu vēlmes, gaumes un personalizētu pieprasījumu. Lai to izdarītu, psihoterapijā un konsultēšanā tiek piedāvāts izmantot noteiktas uz pierādījumiem balstītas metodes, respektējot ne tikai savu kā speciālista pieredzi, bet arī klienta pieredzi, viņa zināšanas par sevi un sadarbības iespējām.

Autori pieturas pie domas, ka psihoterapijai jābūt personalizētai katram klientam un piedāvā praktiskus veidus, kā to panākt, kā optimāli veidot šādu darbu. Lai to izdarītu, Džons Norkross un Miks Kūpers lasītājus iepazīstina arī ar plašu empīrisku un klīnisku materiālu, dalās ar daudziem piemēriem un gadījumiem no savas klīniskās prakses, vadītāju darba un zinātniskiem pētījumiem.

Grāmata adresēta praktizējošiem psihoterapeitiem un konsultantiem, studentiem un palīdzošo profesiju pasniedzējiem un praktizējošajiem.

Nākamajā ierakstā iepazīstināsim vēl ar 4 ievērības un lasīšanas vērtiem grāmatu jaunumiem.